Başlangıç ve Bitiş Tarihi
16.05.2018- 16.05.2018
Başlangıç ve Bitiş Saati
08:00 - 17:00
Yer / Adres :
Web Adresi :
E-posta Adresi :
İlgili Kişi :
Adana BTÜ Senatosunun Kudüs Bildirisi

            Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması kararını, demokratik ve barışçıl yöntemlerle protesto eden Filistin halkına, İsrail Yönetimi’nin yaptığı katliamı kabul etmek mümkün değildir. Türkiye’nin öncülüğünde toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesi 128 üye ülke tarafından onay görmemiştir. Buna rağmen, İsrail ve ABD’nin tutumu gelinen süreç itibariyle, bölge barışını ciddi şekilde tehdit eder hale gelmiştir.

            Kudüs, tarihsel ve sosyal geçmişiyle, yüzyıllardır üç semavi din için kutsal bir şehirdir. İsrail-Filistin ilişkisinin daha çok bu eksende gelişmesi, Müslümanların Kudüs’ün özel statüsüne sahip çıkmaları ve korumaları yönünde birlikte hareket etmelerini zorunlu kılmaktadır. Bu aynı zamanda, bölge barışının teminatı ve geleceğinin garantisidir.

            Vatanlarını savunmak adına gerçekleştirdikleri gösteriler sırasında şehit düşenlere Allah’tan rahmet, yaralanan kardeşlerimize acil şifalar, masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı diliyoruz.

            Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Senatosu olarak, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun çoğunluk kararını hiçe sayan, tüm uluslararası hukuku göz ardı eden ve Filistinli kardeşlerimize karşı KATLİAM yapan İsrail ile destekçisi ABD’yi şiddetle kınıyoruz.

            KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.