SIKÇA SORULAN SORULAR

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kayıt koşulları nelerdir?

Üniversitemiz bir devlet üniversitesi olup üniversitemizin akademik birimlerine öğrenci kabulü, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen esaslara göre yapılır. Lise veya dengi bir öğretim kurumundan mezun olan öğrenciler, ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrasında üniversitemizin ilgili puan türüne göre öğrenci alan programları tercih etmeleri ve bu programlardan birine ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 2018-2019 eğitim öğretim yılında hangi lisans programlarına öğrenci alınacaktır?

Üniversitemize, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mimarlık, Bilgisayar Mühendisliği, Biyomühendislik, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Uluslararası Ticaret ve Finans, İşletme,  Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi,  Mütercim Tercümanlık(İngilizce) bölümlerine lisans öğrenci alımı yapılacaktır.
Detaylı Bilgiyi Aday sayfasında bulabilirsiniz.

Üniversitenizde açılan ve açılması planlanan yüksek lisans ve doktora programları nelerdir?

Yüksek lisans ve doktora programları ile ilgili olarak Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Bilişim Enstitüleri faaliyette olup, Sosyal Bilimler Enstitümüzde; Yönetim ve Organizasyon ile Girişimcilik Programlarına tezli ve tezsiz yüksek lisans, İşletme Anabilim Dalına tezsiz  yüksek lisans, Uluslararası Ticaret ve Finans Anabilim dalında Uluslararası İşletmecilik Programlarında tezli ve tezsiz yüksek lisans, Kent Çalışmaları tezli, Turizm İşletmeciliği tezsiz, Sağlık Kurumları İşletmeciliği tezsiz yüksek lisans programına öğrenci alınmıştır. 

Fen Bilimleri Enstitümüzde; Gıda Mühendisliği Anabilim dalına  tezli yüksek lisans ve  doktora, Makine Mühendisliği Anabilim Dalında tezli, Malzeme Mühendisliği tezli yüksek lisans, Mühendislik Yönetimi Anabilim Dalında tezsiz yüksek lisans programı, İş Sağlığı ve Güvenliği Anabilim Dalına tezsiz yüksek lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalında tezli yüksek lisans ve doktora, Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Anabilim Dallarına tezli yüksek lisans,  İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalına tezli ve tezsiz yüksek lisans ve doktora, Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalına tezli yüksek lisans, Mimarlık Anabilim Dalına tezli yüksek lisans öğrencisi alınmıştır.

Bilişim Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Dalında tezli ve tezsiz, Bilişim Teknolojileri Anabilim Dalında tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına öğrenci alınmaya başlanmıştır.

Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği Anabilim Dalında tezli yüksek lisans programları açılması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.
Detaylı bilgiyi Aday sayfasında bulabilirsiniz.

Üniversiteniz yabancı uyruklu öğrenci kabul ediyor mu?

Üniversitemiz, yönetmelikler ve belirlenen esaslar çerçevesinde her bölüme uluslararası öğrenci kabul etmektedir.

Dikey ve yatay geçişlerle ilgili detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Dikey ve yatay geçişlerle ilgili detaylı bilgiye Ana sayfamızdaki  ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımızın web sitesindeki (ogrenci.atu.edu.tr) “mevzuat” menüsünden “Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Ön Lisans ve  Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği” adlı belgeden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımızın direkt telefonu olan “0 (322) 455 00 15” numaralı telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Üniversitenizde ön lisans programları var mıdır?

Üniversitemizde ön lisans programları bulunmamaktadır.

Üniversitenizde yaz okulu uygulaması yapılıyor mu?

Üniversitemizde yaz okulu uygulaması yapılmamaktadır.

Üniversitenin kampüs yapımı hangi aşamada? 

Üniversitemizin kampüs alanının 1.etap yapımı tamamlanmış olup, idari ve akademik birimler Eylül 2017 tarihi itibarıyla yeni kampüsümüze taşınmıştır. Tüm birimler; Rektörlük Binası, Mühendislik Fakültesi ve Merkezi Kafeterya Binası 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı ile itibariyle öğrenci ve personelimize hizmet etmektedir. 2. etapta çalışmaları devam eden binalardan Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYO), Spor Tesisleri ve İleri Teknoloji Araştırma Uygulama Merkezi (İLTEM)’in inşaatları devam etmektedir.  

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin diğer üniversitelerden farkı nedir? Nasıl bir üniversite hedeflenmektedir?

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi her yıl, her bölüme az öğrenci alan, aldığı öğrencileri nitelikli ve donanımlı yetiştiren, öğrenciler mezun olduğunda ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet eden, ikinci öğretim ve yaz okulu olmayan, sanayi kuruluşları ile iş birliği yapan fakültelerdeki bölümlerin ilgili paydaşlarıyla, sektörle proje ve iş birliği geliştiren, döner sermayesi yüksek kendi gücü ile ayakta duran, memleketimizdeki iş gücüne gerekli ara eleman için sürekli meslek eğitimi veren, yüksek lisans (master) ve doktora programları çeşitliliğine önem veren, yani Ar-ge üniversitesi olan, projelerle beslenen, proje merkezi olan, projeleri ekonomi ve patente dönüştüren, teknolojik bilgi üreten bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Yeniliğe ve değişime açık, liyakati ön planda tutan, bilimin ve demokrasinin egemen olduğu, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, sanayi kuruluşları ve ilgili paydaşlarla uyumlu ve iş birliği yapan, halkla iç içe olan bir üniversite olma yolunda cesaretle, kararlılıkla, heyecanla çalışıyoruz. Kısacası ‘’sadece bilimsel zengin değil, aynı zamanda teknoloji alanında da zengin" bir üniversite olmak, temel amacımızdır.

Öğretim üyelerinizi hangi kaynaklardan sağlıyorsunuz?

Yurt dışında ihtisas yapmış olan , sanayi deneyimli ve Türkiye’nin köklü üniversitelerinde görev yapan öğretim üyeleri.

 Üniversitenizde öğretim elemanı olma şartları nelerdir?

Öğretim elemanı; öğretim görevlisi, ve araştırma görevlisi unvanlarından oluşmaktadır. Bölümlerimize alacağımız öğretim elemanı ile ilgili ilanları hem web sayfamızda hem de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) sayfasında "akademik ilanlar" başlığı altında bulabilirsiniz. Yukarıda belirtilen öğretim elemanı unvanları ile ilgili 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik aşağıda verilmiştir. Bu kanun ve yönetmeliğin dikkatle ve özenle okunmasını tavsiye ederiz.

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesine öğretim üyesi alma şartları nelerdir?

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü Mevzuatı Listesi için tıklayınız